Share This Article
Właśnie teraz, u progu wiosny, warto zadbać o szyję i dekolt. Opalanie się mogło wywołać przebarwienia, zrogowacenia, trądzik, a nawet siateczkę zmarszczek. Jeśli nie zadbaliśmy o te rejony jesienią, zima i noszone golfy, szaliki, dodatkowo pogorszyły stan skóry. Na szczęście stosując odpowiednią pielęgnację, sytuację da się naprawić.
Szczególnie delikatny obszar
Skóra szyi i dekoltu jest znacznie bardziej delikatna niż na innych partiach ciała (nawet o 0, 2 mm cieńsza, niż na twarzy), dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji i troski. Zawiera mniej włókien kolagenowych, zatem szybciej następuje utrata elastyczności, mniej jest również gruczołów łojowych, które mają za zadanie zatrzymywać wilgoć. Co więcej, ekspozycja na słońce sprawia, że słońce (nawet pomimo użycia kremu z filtrem) powoduje uszkodzenie skóry. Delikatne naczynia krwionośne zaczynają pękać, pojawiają się przebarwienia, dochodzi do zwłóknienia kolagenu. Pojawiają się też nowe znamiona, zaś te istniejące zostają podrażnione.
Przywracamy urodę
W jaki sposób można zatem dbać o dekolt? Odpowiedź jest prosta – nawilżać. Nie ograniczamy zatem pielęgnacji do twarzy, tylko obejmujemy nią również szyję i dekolt. Do pielęgnacji należy stosować kosmetyków mających właściwości silnie nawilżające. Możemy również do ulubionego kremu czy toniku dodać kwasy (np. migdałowy), które nie tylko silnie nawilżają zatrzymując wodę w naskórku, ale są bardzo skutecznymi antyoksydantami (czyli zwalczają wolne rodniki), a ponadto rozjaśniają przebarwienia.
Kolejny element pielęgnacji, to użycie emulsji zawierającej ceramidy, które są budulcem warstwy hydrolipidowej skóry. Dzięki temu „napoimy” skórę szyi i dekoltu.
Masaż dla piękna
Nic tak nie wspomoże odnowy skóry, jak właściwie wykonany masaż. Przyspiesza on regenerację sieci naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że poświęcimy na wykonanie masażu co najmniej 10 minut dwa razy w tygodniu, już w niedługim czasie będziemy mogli podziwiać efekty.
Do masażu można wykorzystać olejki, które dodatkowo nawilżą i natłuszczą skórę, jednak przed aplikacją olejku, należy na skórę nałożyć emulsję.
Olejek nalewamy w zagłębienie dłoni i rozmasowujemy go w dłoniach rozgrzewając. Następnie rozprowadzamy olejek na szyi i dekolcie, zaczynając od samego dołu i robiąc spore kółeczka dłonią, lekko ugniatając skórę. W ten sposób robimy 7 okrążeń. Następnie przenosimy się nad lewą pierś, masując okrężnymi ruchami prawą dłonią 7 razy. To samo wykonujemy nad prawą piersią. Teraz masujemy lewą dłonią, kółeczkami, górę dekoltu, dookoła nasady obojczyków. Robimy kółeczka w zagłębieniu nad prawym obojczykiem. Przenosimy się na górę pleców (gdzie wyczuwamy napiętą „poduszeczkę” mięśniową) i masujemy dość mocno. Powtarzamy to samo od masażu lewego obojczyka.
Nieco ćwiczeń dla urody
Dostosowane do naszych możliwości ćwiczenia przyspieszają tętno i sprawiają, że do naszej skóry dociera więcej krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze (m. in. kolagen). Zapobieganiu zmarszczkom w rejonie szyi służy także sposób stosowany przez nasze babcie, czyli … chodzenie z książką na głowie. Warto na to ćwiczenie poświęcić (podobnie, jak na masaż) co najmniej 10 minut dwa razy w tygodniu.
Ważna jest również kwestia dotycząca właściwej pozycji w trakcie snu. Wysoka poduszka (lub ich stos) lub miękki materac, wyginają ciało w literę „S”, co sprzyja tworzeniu się na dekolcie poprzecznych bruzd.