Biopsja cienkoigłowa – kiedy jest konieczna i gdzie ją wykonać?

1 grudnia 2021
134
Views

Procedura jak biopsja cienkoigłowa pozwala na małoinwazyjne pobranie komórek do dalszego badania. Kiedy i gdzie ją wykonać?

Nowoczesna diagnostyka medyczna obejmuje szeroką gamę metod. Wśród nich znajduje się także BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która jest techniką polegającą na pobieraniu materiału do badania histopatologicznego. Gdy konieczna jest biopsja cienkoigłowa Kraków (https://www.derma-med.pl/biopsja-cienkoiglowa-bac/) to jedno z wielu miast, gdzie tego typu zabieg jest dostępny.

Biopsja cienkoigłowa (BAC) – na czym polega?

Biopsja jest rodzajem badania, którego celem jest pobieranie materiału za pomocą igły. Następnie materiał ten jest przekazywany do dalszej oceny.

Do kategorii biopsji zaliczana jest biopsja cienkoigłowa, która określana jest jako BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Jest to małoinwazyjna metoda pobierania materiału, która prowadzona jest z wykorzystaniem cienkiej igły. Nie wymaga ona również stosowania znieczulenia, chociaż czasami stosuje się znieczulenie powierzchniowe.

Pobranie materiału jest prowadzone u pacjenta w pozycji siedzącej albo leżącej. Miejsce jest dezynfekowane, a następnie wprowadza się w nie igłę i pobiera materiał z różnych obszarów. Całkowity czas trwania procedury wynosi około 15 minut, natomiast wyniki mogą być dostępne już po dobie.

Gdzie wykonać biopsję cienkoigłową?

Gdy należy wykonać badanie jak biopsja cienkoigłowa Kraków oferuje możliwość skorzystania z niego na NFZ oraz prywatnie w gabinetach i klinikach medycznych.

Wskazania do biopsji cienkoigłowej

Biopsja cienkoigłowa – BAC jest procedurą diagnostyczną o bardzo szerokim zastosowaniu. Stosowana jest ona między innymi w przypadku podejrzenia nowotworów narządów jak:

  • tarczyca
  • piersi
  • sutek
  • ślinianki
  • gruczoł krokowy

Bezpośrednim wskazaniem do wykonania biopsji jest wyczucie zmian guzkowych ręcznie przez lekarza lub też podczas badania RTG, USG czy tomografii komputerowej.

Prywatna biopsja w Krakowie – ile kosztuje?

Gdy konieczna jest biopsja cienkoigłowa Kraków oferuje dostęp do prywatnych placówek, gdzie badanie może być wykonane w krótkim terminie. Ceny wynoszą od 200 do 800 złotych.

Dodaj komentarz