Share This Article
Toruń – miasto Mikołaja Kopernika i słynnych na cały nasz kraj pierników. Jako jedno z większych miast regionu jest ono dość dobrze rozpoznawalne w całym kraju, a o fragmentach jego historii uczył się chyba uczeń każdej szkoły w kraju. Toruń nadal ukrywa jednak wiele ciekawostek – oto tylko niektóre z nich. Artykuł powstał przy współpracy z portalem targi toruńskie.
#1
Tak naprawdę po dziś dzień nie wiadomo, od czego wzięła się nazwa miasta. Wielu historyków nazwę Toruń utożsamia ze starosłowiańskim słowem Tor, oznaczającym drogę, nie jest to jednakowoż nic pewnego. Inni specjaliści sugerują bowiem, że nazwa wzięła się chociażby od krzyżackiej twierdzy Thorun. Za pewne nigdy już nie dowiemy się na pewno, od jakiego słowa wzięła się nazwa miasta, a z czasem teorii o jej pochodzeniu zacznie tylko przybywać.
#2
Toruń posiada również pewne tradycje lotnicze. Już w roku 1920 powołano tutaj pierwszą eskadrę lotniczą, a zaledwie kilka lat później w Toruniu utworzony został IV pułk lotniczy. Zdecydowanie najważniejszym elementem lotniczej historii tego miasta jest jednak słynny Dywizjon Myśliwski 306.
#3
Toruń jest miastem nierozerwalnie związanym z Wisłą, o czym świadczy jego historia. To bowiem najważniejszej z polskich rzek miasto zawdzięczało niegdyś swoje bogactwo. Stała się ona jego symbolem do tego stopnia, że w dawnych czasach Toruń nazywany był potocznie “królową Wisły”.
#4
Jeszcze w XII wieku w Toruniu stał Most Pauliński, pod którym przepływał strumie” – Podstolec. Około dwustu lat później strumień ten został zasypany, natomiast pozostałości mostu postanowiono wykorzystać w inny sposób. Stały się one bowiem bazą pod piwnice nowych kamienic. Można więc powiedzieć, że w mieście znajduje się swego rodzaju niewidzialny most.
#5
Skoro już o symbolach Torunia mowa, to nie można nie wspomnieć o znajdującej się w samym centrum miasta Krzywej Wieży. Jest to obiekt doprawdy jedyny w swoim rodzaju, odchylony od pionu o około 1,5 metra. Krzywa Wieża w Toruniu jest jedną z najbardziej znanych budowli regionu.
#6
A skoro już o mostach mowa – trudno byłoby niniejszy artykuł nazwać listą ciekawostek, jeśli nie wspomnielibyśmy w nim o znajdującym się niegdyś w Toruniu moście łyżwowym. Zbudowany był on z unoszących się na Wiśle łodzi, jednak nie był, jak można się domyślić, bezpiecznym rozwiązaniem. Pod koniec XV wieku rozpoczęto na jego miejsce budowę mostu stałego.
#7
W Toruńskim Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdują się zwłoki samej Anny Wiązówny – szwedzkiej królewny. Sam Kościół jest zresztą budynkiem jak najbardziej wartym zobaczenia – w jego wnętrzu znajdziemy między innymi cenne malowidła gotyckie z XIV wieku czy przepiękny ołtarz główny. Warto wspomnieć, że kościół ten nigdy nie posiadał wieży, jako budynek należący do tzw. zakonów żebraczych.
# 8
Toruński zegar jest niewątpliwie piękny i okazały, jednakże łączy się z nim również pewna mroczna legenda. Mówi ona, że zachwycona wykonanym zegarem Rada Miejska nakazała oślepić architekta, aby nie mógł on wykonać drugiego takiego projektu. Ten zaś, w akcie rozpaczy, uszkodził mechanizm zegara i rzucił się z wieży. Kara ta była zresztą wyjątkowo perfidna, jako że architekt poświęcił pracy nad zegarem prawie 6 lat swojego życia.