Share This Article
Metaverse to słowo, o którym w ostatnim roku było bardzo głośno – zwłaszcza w kontekście Marka Zuckerberga i Facebookiem, który stał się produktem Metaverse’owym. Tylko… co to znaczy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest Metaverse. Ponadto poznasz, jakie szanse i zagrożenia mogą one ze sobą nieść.
Metaverse – co to?
Słowo Metaverse po raz pierwszy zostało użyte w jednej z powieści science fiction, a dokładniej w książce „Zamieć” Neala Stephensona. Ta idea globalnej wirtualnej rzeczywistości regularnie pojawiała się w literaturze, ale zwykle tam pozostawała. Aż do 2020 roku, kiedy pojęcie Metaverse pojawiło się jako opis środowiska gier komputerowych typu: Fortnite, Roblox, Minecraft itd. Przyciągają masę użytkowników, są już nie tylko grami, ale i miejscami spotkań ze znajomymi. Niektóre z nich tak jak Fortnite oferują swoim użytkownikom udział w koncertach (np. Travisa Scotta, Ariany Grande). Jednak do bycia prawdziwym Metaverse grą tym brakuje możliwości przenikania między sobą. Prawdziwy Metaverse to współdzielona, wirtualną przestrzeń, która poza rozrywką umożliwia także wzięcie udziału w projektach – w tym i pracy.
Szanse i zagrożenia związane z Metaverse
Pomiędzy powstaniem Metaverse w książkach science fiction, a jego wdrażania w realnym świecie minęło niecałe 30 lat. Widać jednak, że poza wielkimi szansami technologia ta stwarza również kilka zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem w sieci.
Potencjał Metaverse tkwi w tym, że dla wielkich korporacji tworzy on szansę na wykreowanie potężnego popytu na rzeczy, które tak naprawdę w realnym świecie nie istnieją.
To, co dla jednych stanowi prawdziwą żyłę złota, dla drugich okazuje się jednak niewiele wartym, cyfrowym odpowiednikiem. Jak się jednak okazuje Metaverse staje się na tyle ważne, że zainteresowały się nim również instytucje państwowe i publiczne. Kupując działkę w jednej z gier, Barbados stał się pierwszym państwem na świecie, które wybudowało swoją wirtualną ambasadę. Najprawdopodobniej nie będzie to również ostatnie państwo – w przyszłości w jego ślady pójdą inne kraje. Podejrzewa się bowiem, że w przyszłości to właśnie w Metaverse będą odbywać się ważne spotkania międzynarodowe. Przykładów wykorzystania możliwości Metaverse jest jednak znacznie więcej.
Przykłady zastosowania Metaverse
Przykładów zastosowania Metaverse jest znacznie więcej. Rząd Korei Południowej ogłosił, że ma zamiar zastosować Metaverse na potrzeby turystyki. W cyfrowej wersji Seulu mają zostać zrekonstruowane zapomniane zabytki tego miasta, które niestety nie przetrwały do naszych czasów. Co więcej, miasto pragnie zorganizować w Metaversie obchody różnych świąt, np. Nowy Rok. Wirtualna wersja Seulu ma także umożliwić ludziom załatwianie spraw w urzędach. Projekt pochłonął już ponad 3 miliony dolarów i ma dobiec końca w 2030 roku. Jeszcze do niedawna w przestrzeni Metaverse znajdowały się głównie m.in. Fortnite, Roblox i Minecraft. Niedawno jednak do tego grona dołączył Facebook, którego nazwę zmieniono na Meta. Zgodnie z zapowiedziami Marka Zuckerberga ten projekt pochłonie 1 mld dolarów oraz stanie się miejscem pracy dla 10 000 osób. 28 października 2021 roku na specjalnej konferencji zaprezentowano nową ścieżkę Facebooka. Zgodnie z zapowiedziami rozwój Facebooka w Metaversum będzie przebiegać na wielu płaszczyznach. Ciekawym miejscem jest platforma Horizon, gdzie można stworzyć swój cyfrowy dom, czy miejsce pracy. Ponadto ma się tak pojawić wiele znanych miejsc – w tym znane z GTA, San Andreas. Na koniec warto również przytoczyć przykład Nike, który w Metaverse będzie sprzedawać cyfrowe odpowiedniki swoich butów.