Czy oczyszczacz powietrza neutralizuje koronawirusa

8 kwietnia 2020
189
Views

Z roku na rok stanowią element wyposażenia coraz większej liczby gospodarstw domowych. Mowa tutaj o oczyszczaczach powietrza które poprawiają jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Na rynku mamy obecnie bardzo dużo modeli mniej lub bardziej znanych firm. Do tej pory głównym parametrem na jaki klienci zwracali uwagę była skuteczność w eliminowaniu smogu.

W dobie epidemii koronawirusa wielu zadaje sobie pytanie, czy oczyszczacz powietrza i zastosowane w nim filtry są w stanie unieszkodliwić ten wirus. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie popartej testami ale oczyszczacz powietrza wyposażony jest m.in. w filtr Hepa13 który jest w stanie zatrzymywać nanocząsteczki o średnicy 0, 01 µm. Wielkość cząsteczki koronawirusa to 0, 06 μm do 0.14 μm zatem filtr ten jest w stanie go zatrzymać Jeden z wiodących producentów oczyszczaczy w specyfikacji podaje, ze jego urządzenia są w stanie usuwać wirusy grypy, w tym również ptasiej grypy wirusa palio bakterie e-coli, czy alergeny, roztocza i 21 rodzajów bakterii.

Dodatkowo niektóre modele posiadają funkcje jonizacji. Funkcja ta polega na tym, że urządzenie emituje jony dodatnie i ujemne. Jony te niosą ładunek elektryczny, zatem są przyciągane przez latające w powietrzu zanieczyszczenia, wirusy, alergeny które są naładowane ujemnie. Powstałe w ten sposób drobiny opadają na ziemie, a częste odkurzanie i dezynfekowanie powierzchni płaskich skutecznie je unieszkodliwi. Jest zatem szansa, ze w jakimś stopniu oczyszczacz jest w stanie zneutralizować krążące w powietrzu cząsteczki Sars-CoV-2. Ale na pewno nie gwarantuje nam 100% ochrony.

Pamiętać należy ze nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nie uchroni nas od zarażenia jeśli kichnie na nas osoba chora albo podczas rozmowy znajdzie się zbyt blisko nas, nie poradzi sobie również z wirusem który przyniesiony na rekach, ubraniu pozostał na klamkach, włącznikach prądu, meblach itp.

Decydując się zatem na zakup oczyszczacza powietrza traktujmy to urządzenie w kategoriach poprawy jakości powietrza, a nie skutecznej broni w walec z koronawirusem. A pamiętajmy, że skoro spędzamy całe dnie w ogólnoświatowej kwarantannie, która jest najlepsza metodą uchronienia się przed zarażeniem, to ważne byśmy oddychali świeżym i czystym powietrzem

Dodaj komentarz