Share This Article
Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się leczeniem oraz diagnostyką zaburzeń hormonalnych i bada gruczoły dokrewne odpowiedzialne za wydzielanie hormonów. Jeśli planujesz skorzystać z usług endokrynologa i chcesz wybrać się na pierwszą wizytę, ten artykuł będzie dla Ciebie niezwykle pomocny. Biorąc pod uwagę to, że to twoja pierwsza wizyta u tego typu specjalisty, zdajemy sobie sprawę z tego, że badanie lekarskie może wiązać się z dodatkowym stresem, jak to zazwyczaj jest podczas pierwszych wizyt u danego specjalisty. Poniżej postaramy wytłumaczyć wam, kim jest endokrynolog oraz czym dokładnie się zajmuje, przybliżymy przebieg wizyty oraz najczęstsze schorzenia, które bada.
Kim jest endokrynolog i czym się zajmuje?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, endokrynolog jest lekarzem zajmującym się badaniem hormonów w ludzkim organizmie oraz gruczołów wydzielających je. Są to następujące narządy, wraz z najczęstszymi przypadłościami:
- tarczyca (niedoczynność- Hashimoto, nadczynność- choroba Gravesa i Basedova)
- przysadka mózgowa (guzy, akromegalia)
- nadnercza (choroba Addisona, zespół Cushinga)
- trzustka (nowotwory, cukrzyca)
- jądra i jajniki (zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, zespół policystycznych jajników, niedomoga jąder)
- podwzgórze
Ponadto endokrynolog zajmuje się również innymi przypadłościami jak np. ginekomastia (nadmiar estradiolu u mężczyzn) oraz zespoły androgenne (nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie). Hormony pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i czasem trudno wykryć przyczynę na tle endokrynologicznym. Jeśli jednak macie podejrzenia, że dzieje się z wami coś podejrzanego, warto zwrócić uwagę na symptomy takie jak:
- osłabienie
- przewlekłe zmęczenie
- wahania nastrojów
- senność
- zaburzenia miesiączkowania
- nadmierna pobudliwość
- nadmierne owłosienie u kobiet
- dziwny i niewyjaśniony wzrost lub spadek masy ciała
- trądzik
- uczucie zimna
- obrzęki
- przesuszenie skóry
Pierwsza wizyta u endokrynologa – jak się przygotować?
Na wizytę do endokrynologa najprawdopodobniej skieruje nas lekarz rodzinny, po wcześniejszej wizycie. Możliwe, że do specjalisty skieruje też dietetyk, ginekolog albo psychiatra, w zależności od rozpoznanych objawów. Prawdopodobnie lekarz zleci również wykonanie stosownych badań, zanim odwiedzisz endokrynologa, tak aby podczas wizyty można było zapoznać się z twoimi wynikami i szybciej zdiagnozować potencjalne schorzenie. Jeśli jednak wcześniejsze badania nie zostały zlecone, na pewno endokrynolog sam później zleci odpowiednie. Przed samą wizytą nie należy się zbytnio przygotowywać, oprócz potrzebnych badań warto zapisać swoje wszystkie objawy, żeby podczas rozmowy z lekarzem nie zapomnieć o żadnych szczegółach.
Przebieg wizyty u endokrynologa
Wizyta u endokrynologa zacznie się prawdopodobnie od wywiadu, jaki przeprowadzi lekarz na temat przebytych chorób, uczuleń oraz samych dolegliwości. Endokrynolog przejrzy również wyniki badań oraz dokumentację medyczną. Należy również wcześniej sporządzić listę leków oraz suplementów diety, które pacjent przyjmuje, również w konkretnych dawkach. W następnej kolejności zmierzy ciśnienie i puls oraz dokona pomiaru masy ciała. Następnie zostanie wykonane USG szyi, podczas którego lekarz sprawdzi stan tarczycy oraz przytarczyc. Następnie zostanie postawiona diagnoza, zostaną przepisane leki oraz możliwe, że też kolejne badania albo omówienie dalszego leczenia. W przypadku gdy okaże się, że niezbędne są regularne wizyty u specjalisty, trzeba będzie liczyć się z ciągłym monitorowaniem swojego stanu zdrowia i częstszych wizyt, powinny odbywać się one co kilka miesięcy.
Jeżeli potrzebujesz skorzystać z pomocy endokrynologa, warto udać się na wizytę prywatną. Niestety terminy oczekiwania na wizytę refundowaną przez NFZ w szpitalach są dość odległe i mogą sięgać od kilku miesięcy nawet do roku. Jeśli więc interesuje Cię endokrynolog na NFZ, umów się na wizytę już dziś i nie zwlekaj dłużej. Istnieje wiele placówek niepublicznych, które również przyjmują pacjentów nieodpłatnie na Narodowy Fundusz Zdrowia.