Share This Article
Marzysz o nieszablonowym wystroju wnętrz? Płytki ceglane to idealny wybór. Są ponadczasowe i uniwersalne, a przy tym zadowolą nawet najbardziej wymagających domowników.
Chyba żaden inny naturalny materiał wykończeniowy nie może się pochwalić tak dużą różnorodnością barw i faktury jak płytki ceglane (https://e-ceglanafantazja.pl/). Oryginalna cegła z rozbiórki odnajdzie się nie tylko w surowym stylu industrialnym, ale także w znacznie bardziej przytulnej aranżacji rustykalnej. Nie wiesz co wybrać do swojego domu? W takim razie czytaj dalej!
Płytki ceglane na ścianę – na co zwrócić uwagę?
Planując aranżację z dodatkiem płytek ceglanych, możesz popuścić wodze fantazji. Czerwona cegła to ponad wszelką wątpliwość najbardziej charakterystyczna, a jednocześnie najbardziej uniwersalna wersja płytek. Jeśli odpowiednio dopasujesz resztę elementów, czerwone płytki ceglane sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Czy biała cegła na ścianie zachowa się podobnie? Jasne płytki ceglane optycznie zmieniają postrzeganie przestrzeni. Tym samym stanowią świetny sposób na powiększenie ciasnych aneksów lub zbyt małych pokojów. Ściana z dodatkiem białej cegły rozbiórkowej dodaje też pomieszczeniu nieco eleganckiego sznytu. O czym jeszcze warto pamiętać? Otóż, zasada kolorów działa również w drugą stronę. Czarne płytki z cegły rozbiórkowej w zbyt dużym, przytłaczającym przestrzenią, lofcie sprawią, że pokój będzie się wydawał bardziej przytulny.
Rodzaje płytek ceglanych
W zależności od preferencji, można wybierać spośród niezliczonych rodzajów płytek z cegły.
● płytki ceglane z materiału rozbiórkowego
Oryginalna cegła rozbiórkowa stanowi zarówno dobrej jakości materiał wykończeniowy, jak i opowiada pewną historię. W XIX i XX wieku ważne budowle tj. kościoły czy fabryki wznoszono z cegły starannie wypalanej ręcznie. Nic zatem dziwnego, że budynki te przetrwały lata w świetnym stanie i z pewnością “widziały” niejedno historyczne wydarzenie.
● ekologiczne płytki ceglane
Płytki ceglane w nieco bardziej wersji ekologicznej nie zawsze pochodzą z rozbiórki stuletnich budynków. Niekiedy mogą być wykonane z prawdziwej cegły. Materiał tego typu powstaje z czystej gliny, a następnie jest ręcznie formowany przez rzemieślników znających się na swoim fachu. Tym samy, takie płytki ceglane nie ustępują właściwościom stuletniej cegle z rozbiórki, nie przestając zachwycać bogatą paletą kolorów i faktur.
● płytki, które imitują cegłę na ścianę
To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych okładzin ściennych. Płytki ceglane tego typu nadają się do montażu na elewacjach, cokołach, murach i wszelkiego rodzaju ogrodzeniach. Wręcz genialnie imitują prawdziwą cegłę. Wykorzystuje się je we wnętrzach, gdzie z różnych powodów nie można skorzystać z prawdziwej starej cegły rozbiórkowej.
Stara cegła osiągnęła miano niemal kultowego materiału do wykańczania wnętrz. Jest nie tylko modna, ale przede wszystkim trwała i solidna. Sprawdza się wszędzie i zawsze świetnie wygląda.