Share This Article
Rozpoczynając rozważania na temat myśli samobójczych, należy zwrócić uwagę na to, że blisko 15 procent osób, u których pojawiają się, decyduje się na podjęcie próby. Co więcej, jednoznaczne określenie przyczyn odpowiedzialnych za ich powstanie jest bardzo wiele. Niektóre z nich to np. depresja, zaburzenia osobowości, silny lub paraliżujący stres, nagłe zwolnienie z pracy czy rozstanie z ukochaną osobą.
Myśli samobójcze – co robić?
Myśli samobójcze, co robić w przypadku, gdy pojawiają się w naszej głowie? Tutaj jedynym skutecznym rozwiązaniem okaże się natychmiastowe działanie. Im szybciej zdecydujemy się na podjęcie odpowiednich działań, tym lepiej. Czas w tym przypadku odgrywa olbrzymią rolę. W przypadku pojawienia się myśli samobójczych należy niezwłocznie zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Specjalista przepisze odpowiednie leki, a także udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego dawkowania.
Osoby zmagające się z myślami związanymi z targnięciem się na swoje życie muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że nie zostały z tym same. Nieocenione okaże się wsparcie najbliższych osób, długie rozmowy, a także mówienie na głos o swoich uczuciach i emocjach. Konieczna okaże się także wizyta u psychologa lub psychiatry. W wielu przypadkach konieczne będzie przepisanie leków. Rozpoczęcie terapii to jeden z tych kroków, przed którym w dalszym ciągu mnóstwo osób się wzbrania, uważając, że sami są w stanie uporać się ze swoim problemem. W perspektywie czasu okazuje się jednak, że ten moment wcale nie nadchodzi.
Skąd biorą się myśli samobójcze?
Zastanawiasz się, jaki jest główny powód pojawienia się myśli samobójczych? Co wpływa na taki stan rzeczy? W rzeczywistości powodów może być wiele. Mowa tu m.in. o zwolnieniu z pracy, zakończeniu relacji z bliską, problemów w rodzinie, częstych kłótni w związku. Niejednokrotnie zdarza się również, że myśli samobójcze pojawiają się u osób, w których rodzinie samobójstwa pojawiły się w przeszłości. Samobójstwo wydaje się wówczas jedynym sposobem na ucieczkę od niechcianych i dręczących problemów. Zaburzenia lękowe i wszelkiego rodzaju stany depresyjne leczone są u pacjentów za pomocą leków antydepresyjnych. Na tym etapie należy wspomnieć również o tym, że myśli samobójcze są jedną z przesłanek depresji – dlatego też przepisywane są pacjentom, u których pojawiły się myśli samobójcze.
Myśli samobójcze – jak się z nimi uporać?
Co w przypadku, gdy bliska osoba zmaga się myślami samobójczymi? Konieczna będzie rozmowa o wszystkim tym, co w danym momencie przeżywa. Nieoceniona okaże się umiejętność aktywnego słuchania. Należy zapomnieć jednak o krzykach, negatywnym ocenianiu czy ocenianiu sugerującym, że życie danej osoby jest przecież rewelacyjne czy “usłane różami”. Takich stwierdzeń należy zdecydowanie unikać. Zaleca się jednocześnie unikanie wszelkiego rodzaju opinii związanych z tym, czy pojawienie się myśli samobójczych jest złe lub dobre, a także tego, czy samobójstwo jest dobre, czy też złe. Zdecydowanie lepszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym pomysłem będzie nakierowywanie na leczenie, a co za tym idzie wizytę w gabinecie psychologicznym. W niektórych przypadkach konieczna będzie jedynie zmiana myślenia i dotychczasowego spojrzenia na świat. W innych – rozpoczęcie terapii i przyjmowanie leków.
Konieczne okaże się również przyjrzenie się rzeczom znajdującym się w mieszkaniu czy torebce osoby zmagającej się z myślami samobójczymi. Należy pozbyć się wszelkiego rodzaju sprzętów, ostrych noży, podejrzanie wyglądających tabletek i innych środków leczniczych.
Z kolei osoby, które zmagają się z myślami samobójczymi, nie mogą bać się prosić o pomoc i wsparcie. Warto, aby pamiętały o tym, że obecność najbliższych osób nie jest w ich życiu przypadkowa i mogą liczyć na wsparcie bez względu na sytuację. Długie rozmowy, mówienie o swoich uczuciach, obawach i lękach jest jak najbardziej w porządku. Gwarantujemy, że najbliższe sercu osoby nie dopuszczą do sytuacji, w której zmuszone będą oceniać lub potępiać. Zamiast tego – posłużą pomocną dłonią i dobrą radą.