Share This Article
Olej z czarnuszki uznawany jest za jeden z najszlachetniejszych olejów wykorzystywanych w kuchni. Posiada korzenny zapach i ciemny, miodowy kolor. Tłoczony na zimno posiada niską temperaturę dymienia, co oznacza, że odradza się smażenie, pieczenie i gotowanie z jego udziałem. Stosowany na zimno może być pity na czczo lub wykorzystywany w celu wzbogacenia smaku sałatek lub przetworów.
Olej z czarnuszki – zdrowie tłoczone na zimno
Olej z czarnuszki składa się w zdecydowanej większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest ich cennym źródłem. Zawiera także między innymi przeciwutleniacze, beta-karoten i witaminę E. Czarnuszka wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, wrzody i nowotwory. Pomaga w walce z bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami jelitowymi. Poza tym reguluje poziom cholesterolu i działa antyalergicznie (łagodzi na przykład katar sienny).
Stosowanie oleju z czarnuszki
Choć olej z czarnuszki najczęściej spożywa się wraz z jedzeniem, to z powodzeniem można wykorzystywać go także do użytku zewnętrznego – zarówno na skórę, jak i na włosy. Poprawia ich kondycję, sprzyja leczeniu łupieżu, a nawet powoduje porost nowych włosów. Olej można też stosować doustnie, jako suplement diety. Zalecana dawka to jedna, maksymalnie dwie łyżeczki oleju dziennie. Najsmaczniejszy jest jednak w roli bazy dressingu do sałatek lub dodatek do sosów.
By olej z czarnuszki posiadał i zachowywał swoje właściwości prozdrowotne, niezwykle istotne jest, by jego produkcja i przechowywanie spełniały określone standardy. Dla przykładu olej z czarnuszki dostępny do zakupu przez stronę https://olejewielkierychnowo.pl/ tłoczony jest w temperaturze do 35 stopni. Do tego pochodzi z własnych pól uprawnych. Ze względu na fakt, że nie zawiera żadnych konserwantów należy przechowywać go w lodówce, najlepiej w temperaturze do 7 stopni. Butelkę należy chronić przed promieniami słonecznymi. Producenci zalecają także zużycie oleju do 3 miesięcy po jego otwarciu.