Share This Article
Towarzyszą ci uciążliwe bóle głowy lub nieustanne uczucie zatkanego nosa? A może głośne chrapanie uniemożliwia spokojny sen Twoim bliskim? Przyczyna tych niedomagań może leżeć w krzywej przegrodzie nosowej. Na tę przypadłość cierpi wiele osób, spośród których spora część kwalifikuje się do zabiegu. Warto zatem sprawdzić, czy przypadkiem pojawiające się w naszym życiu dolegliwości nie są związane z tym zaburzeniem.
Kiedy operacja przegrody nosowej staje się jedynym ratunkiem ?
Przegroda nosowa to nic innego, jak chrzęstno-kostna struktura dzieląca jamę nosową na dwie części. Jeśli dojdzie do jej skrzywienia, mogą pojawić się u nas różne nieprzyjemne dolegliwości. By je zlikwidować, często konieczna okazuje się operacja przegrody nosowej. Skąd biorą się zakrzywienia tej struktury? Przyczyn może być wiele. Jedną z najpowszechniej występujących są urazy mechaniczne. Niektórych z nich możemy nabawić się jeszcze w dzieciństwie, a nawet w okresie okołoporodowym czy płodowym. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze skrzywieniem w typie fizjologicznym. Niewykluczone jest również odziedziczenie krzywizny przegrody nosowej. Takie deformacje, które dostajemy w spadku po rodzinie, mogą wiązać się z występowaniem listew czy kolców. Jeszcze inną przyczyną tej przypadłości bywa wywichnięcie w wyniku urazu mechanicznego. Jest to zatem niegodność, która może nam towarzyszyć od urodzenia, lub dotknąć nas w dowolnym okresie życia.
Operacja przegrody nosowej na bóle, krwawienia i stany zapalne
Takie zmiany w strukturze przegrody nosowej mogą znacząco wpływać na nasze zdrowie i komfort życia. Ich ofiarą często stają się drogi oddechowe, które nieustannie nękane są powracającymi infekcjami. Operacja przegrody nosowej to często wybawienie od nawracających zapaleń gardła, ucha środkowego i stanów zapalnych zatok przynosowych. Funkcjonowanie ze zdeformowaną przegrodą oznacza borykanie się z poczuciem wiecznie zatkanych dziurek w nosie i uszu. Innym objawem utrudniającym życie są bóle głowy. Często osoby cierpiące na tego typu dolegliwości nie zdają sobie sprawy, co przyczynia się do ich powstawania. Również alarmujące jest częste krwawienie z nosa, które powinno być dla nas wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Jeśli do tego odczuwamy, że nasz zmysł powonienia jest zdecydowanie słabszy, warto sprawdzić, czy winy nie ponosi właśnie krzywa przegroda nosowa.
Operacja przegrody nosowej lekarstwem na chrapanie
To paradoksalnie jeden z najbardziej uciążliwych objawów krzywej przegrody nosowej. Utrudnia ona życie nie tylko jej właścicielowi, ale również najbliższemu otoczeniu. Nieprzespane noce współmałżonka, niewyspane dzieci czy pretensje ze strony towarzyszy wakacyjnych podróży – osoby głośno chrapiące potrafią swoimi nocnymi koncertami nieźle uprzykrzyć życie. Oczywiście przyczyn wstydliwych odgłosów może być wiele: od polipów przez przerost migdałków podniebiennych po alergie i otyłość. Krzywizna przegrody nosowej jest jednak dość powszechnym winowajcą, warto zatem wysłać chrapiących burzycieli ciszy nocnej na odpowiednie badania. Operacja przegrody nosowej może się wówczas okazać zbawienna zarówno dla niewyspanej rodzinny, jak i samego pacjenta.
Septoplastyka czyli operacja przegrody nosowej
Zabieg plastyki przegrody nosa wykonywany jest wewnątrznosowo lub endoskopowo w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”. Oczywiście zakwalifikowanie do takiej operacji wymaga skierowania od lekarza. Zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany najczęściej pod znieczuleniem ogólnym. Co istotne, ingerencja w kształt przegrody nie wpływa na kształt zewnętrzny nosa, co często jest obiektem niepokoju wielu pacjentów. W przypadku metody endoskopowej okres hospitalizacji zamyka się w 24 godzinach. Po wszystkim pacjenta czeka jeszcze 3-4 tygodniowa rekonwalescencja, w trakcie której należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Po tym czasie można już odczuwać pierwsze efekty, które przynosi operacja przegrody nosowej zwana septoplastyką.