Pedodonta Wrocław – najlepszy wybór dla Twojego dziecka

20 stycznia 2021
pedodonta Wrocław
26
Views

Dbanie o zęby i dziąsła jest niezwykle ważne w każdym wieku, ale dzieciom musimy zapewnić szczególną uwagę pod tym względem. Jest to związane z ich nieustannym i dynamicznym rozwojem. Dodatkowo jest to kwestia kształcenia się prawidłowych nawyków, które mogą zadecydować o stanie ich uzębienia w przyszłości. Natomiast o tym, czy dziecko nie zrazi się do wizyt w gabinecie stomatologicznym zadecyduje dobry pedodonta.

Czym jest pedodoncja?

Pedodoncja to specjalizacja stomatologiczna, która została wyodrębniona ze względu na unikalną budowę zębów i całego układu stomatognatycznego we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Należy zaznaczyć, że opieka dentystyczna u najmłodszych polega nie tylko na leczeniu, ale przede wszystkim zapobieganiu powstawania różnorodnych problemów. Podczas regularnych kontroli u pedodonty sprawdzane jest także czy uzębienie kształtuje się prawidłowo. Inaczej mówiąc, mamy tu w głównej mierze do czynienia z profilaktyką.  

Podstawowymi zabiegami pedodoncyjnymi są lakierowanie i lakowanie. Pierwszy z nich polega na powlekaniu zębów specjalną substancją, która zapewnia dostarczenie fluoru do tkanki zębowej. Stosowany preparat jest całkowicie bezpieczny, gdyż nie przenika on do pozostałych części organizmu, a jego działanie trwa kilkanaście godzin. Czynność lakierowania powinna być wykonywana regularnie. Inaczej wygląda to z lakowaniem. W trakcie tego zabiegu pedodonta Wrocław uzupełnia bruzdy występujące na powierzchni zębów żujących, zarówno mlecznych, jak i stałych. Ma to na celu zapobieganie powstawania próchnicy u dzieci. Lakowanie powinno być wykonane możliwie najszybciej po wyrżnięciu się zęba, gdyż wówczas przynosi najlepsze rezultaty.

Nie należy zapominać również o fluoryzacji. Wykonuje się ją jednak głównie u dzieci nie młodszych niż osiem lat ze względu na konieczność trzymania łyżki z preparatem przez kilkanaście minut. Oczywiście, poza fluoryzacją i innymi metodami profilaktycznymi, każde dziecko powinno być pod stałą opieką pedodonty i odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dotyczy to nawet przypadków, gdy nie zauważamy u pociechy żadnych niepokojących zmian.

Pedodonta Wrocław – leczenie stomatologiczne u dzieci

Nawet przy najbardziej skrupulatnej profilaktyce, czasami zdarza się, że u malucha rozwiną się niepokojące zmiany. Co wtedy? Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: „pedodonta Wrocław”, warto dowiedzieć się, czego można się spodziewać po wizycie dentystycznej z dzieckiem.

Leczenie stomatologiczne dzieci niemal zawsze odbywa się pod znieczuleniem, które wykonuje się za pomocą specjalnej karpuli, zamiast tradycyjnej igły. Pedodonta w pierwszej kolejności oczyści ubytek próchnicowy, a następnie ząb jest borowany. Na dno ubytku zakładany jest później podkład, który izoluje plombę od miazgi zębowej. Kolejny etap to wypełnienie, które w przypadku stałych zębów jest dopasowywane kolorystycznie do uzębienia. Młodsze dzieci z mlecznymi ząbkami mogą niekiedy samodzielnie wybrać wypełnienie kolorowe. Zabieg kończy się sprawdzeniem czy wypełnienie jest odpowiednio dopasowane do zgryzu małego pacjenta.

Jak zachęcić dziecko do wizyt u dentysty?

Wybierając gabinet stomatologiczny, warto sprawdzić, czy oferuje on specjalne wizyty adaptacyjne dla dzieci, w trakcie których maluch może zapoznać się zarówno z samym gabinetem, narzędziami, jak i pedodontą. Często wykonuje się wtedy także sprawdzenie stanu uzębienia, a dentysta udzieli nam informacji na temat prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Z wizyty skorzystają zatem tak rodzice, jak i ich pociecha.

Celem wizyt adaptacyjnych jest zwiększenie komfortu psychicznego dziecka i zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji lękowej. Ważne jest, aby przy dziecku nie mówić o strachu w kontekście pedodonty, nie nastawiajmy go, że zabieg może być bolesny. W tym miejscu znowu powraca kwestia profilaktyki. Jeśli dołożymy starań do tego, by zapobiegać ubytkom i będziemy szybko reagować na stany potencjalnie chorobowe, nie dopuścimy do sytuacji, gdy zabieg leczniczy mógłby faktycznie sprawiać dyskomfort.

Dodaj komentarz