Share This Article
Wiele osób zadaje sobie pytanie w jakim celu kupować dzieciom zabawki kreatywne? Przecież moglibyśmy posłuchać rad naszych babć, czy nawet rodziców „my bawiliśmy się bez takich wymysłów i wyrośliśmy na ludzi. No i mimo że w tym stwierdzeniu jest, jakaś prawda to jednak zabawki kreatywne mają ogromne znaczenia w rozwoju dzieci w obecnych czasach.
Zabawki kreatywne i ich wielozadaniowość.
Każdemu rodzicowi, opiekunowi czy nauczycielowi zależy na tym, aby w podopiecznym rozbudzać w jak najprzyjemniejszy sposób kreatywność. Jednak, aby to się stało, musimy zapewnić mu do tego odpowiednie warunki. Czyli możliwość działania i rozwiązywanie problemów oraz poznawania nowych rzeczy. Idealnie jest, jeśli w tym procesie możemy dziecku towarzyszyć, ale znając dzisiejsze realia życia, często nie jest to możliwe. Dzieci muszą zająć się sobą poprzez zabawę i wtedy ogromną robotę wykonują za nas zabawki kreatywne.
Powinny to być takie zabawki, które stwarzają szereg możliwości, swoją mechaniką zmuszają do działania no i oczywiście prowadzą do myślenia. To, co teraz napiszę, jest dość logiczne, ale z moich doświadczeń wynika, że nie dla każdego. Zabawka, która ma, cechy przeze mnie opisane zawsze musi być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Oczywiście, ważne, żeby nie generalizować w tej sprawie, bo np. płatek, 2 latkowi nierówny i jeden będzie, już samodzielnie potrafił, układać proste puzzle inny nadal będzie potrzebował pomocy w trakcie takiej zabawy. Rynek jest jednak bardzo różnorodny pod tym względem i nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniej zabawki.
Czym są konkretnie zabawki kreatywne
Kiedy myślimy o zabawkach kreatywnych przed oczami stają nam wszelkiej maści zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Lepienie z plasteliny, wyklejanie, malowanie, każdego rodzaju nawlekanie czy układanie koralików. Idąc, takim tokiem myślowym nie mylimy się, jest to rzeczywiście podstawa kreatywnych działań. Co jednak istotne Jako rodzice czy opiekunowie, powinniśmy w takiej zabawie dać dziecku całkowicie wolną rękę. Inaczej, jeśli nakażemy dziecku konkretny sposób zabawy, według wcześniej podanej instrukcji, z kreatywności nie zostanie nic. No dobrze, zatem co jest najlepszą zabawką kreatywną? Na przykład klocki, które dają niekończące się możliwości ograniczone właściwie jedynie wyobraźnią dzieci, która jak wiemy, nie ma granic i nie poddaje się logice. Innym konkretnym pomysłem są zestawy figurek. Są one podstawą do niezliczonej ilości zabaw. Tak naprawdę dziecko codziennie może każdej figurce nadawać inna osobowość czy cechy.
Najważniejsze to pozwolić dziecku na spontaniczność, zabawa zawsze jest taką aktywnością. Dopóki oczywiście nie narzucamy sposobu zabawy. Maluch, sięgając, po zabawkę nie robi tego z myślą, że jest ona edukacyjna, albo kreatywna. Bawi się nią, bo albo rzuciła mu się w oczy, albo najzwyczajniej w świecie była w jego pobliżu. To my dbamy, o to, co otacza naszych podopiecznych, zatem to my jesteśmy odpowiedzialni za pobudzenia ich kreatywności.