Share This Article
Jeśli pacjent wymaga stosowania leków wydawanych w aptece z przepisu lekarza, wystawiana jest mu e-recepta, czyli cyfrowy odpowiednik recepty papierowej. Jak lekarz wystawia e-recepty i jakie informacje powinny się na nich znaleźć? W jaki sposób można zrealizować otrzymaną w aptece e-receptę? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.
Na czym polega wystawianie e-recept i co powinny zawierać?
Do przepisywania leków pacjentom służy obecnie elektroniczna recepta, w skrócie określana jako e-recepta. Lekarze wystawiają ją przy pomocy dedykowanego programu, dzięki czemu procedura jest szybka, a ewentualne błędy ograniczone do minimum. W momencie wystawienia e-recepty automatycznie wysyłane jest do pacjenta powiadomienie SMS, a oprócz tego pacjent otrzymuje wydruk
Co musi zawierać e-recepta? Dokładnie te same informacje, które zawierały recepty papierowe, czyli dane lekarza i pacjenta, datę wystawienia, ewentualną datę realizacji „od dnia”, a także datę ważności dokumentu. Bardzo istotne w e-recepcie są również informacje dotyczące rodzaju przepisanych leków, ich ilości, a także zaleceń dotyczących ich prawidłowego dawkowania. Na e-recepcie można znaleźć też kod kreskowy i krótki kod czterocyfrowy, które są pomocne w czasie realizacji w aptece.
Nie możesz udać się na wizytę stacjonarną? „Zamów” receptę online!
Pacjenci, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać ze stacjonarnych konsultacji z lekarzem, mogą zdecydować się na konsultacje na odległość, chociażby przez telefon lub za pośrednictwem Internetu. To rozwiązanie, które nie narzuca konieczności wcześniejszej rejestracji z wyprzedzeniem. Nie wymaga również opuszczania domu czy pracy, dojazdu do przychodni i oczekiwania w kolejkach. Nie pozwala jednak na zbadanie pacjenta, więc sprawdzi się wyłącznie w sytuacji, gdy można obejść się bez badania fizykalnego. E-recepty są wystawiane po zdalnych konsultacjach lekarskich między innymi na stronie naszarecepta.pl.
Aby zrealizować receptę, nie wystarczy tylko dokonać opłaty i kliknąć „zamów receptę online”. Niezbędny jest wywiad medyczny, w czasie którego lekarz sprawdzi, czy może bezpiecznie przepisać pacjentowi dany lek i czy jest to w ogóle zasadne. Realizacja recept elektronicznych nie różni się od tych wystawianych stacjonarnie, gdyż są to te same dokumenty. Kwestia tego, jak sprawdzić e-receptę online również pozostaje bez zmian – można zalogować się na IKP, skorzystać z aplikacji mobilnej, czy też sprawdzić wiadomości na swojej skrzynce e-mail, gdzie e-recepty są wysyłane.
Na czym polega realizacja recept elektronicznych?
Pacjent, któremu stacjonarnie lub zdalnie zostanie wystawiona przez lekarza e-recepta, może udać się do wybranej apteki w celu jej zrealizowania. Cały proces przebiega inaczej niż w przypadku wersji papierowej, przy czym jest to raczej ułatwienie, gdyż nie trzeba posiadać przy sobie druku papierowego, by móc wykupić potrzebne leki. Do realizacji e-recepty służą dwa kody, ale jednorazowo potrzebny będzie wyłącznie jeden z nich i to pacjent podejmuje decyzję, z którego skorzysta.
- Pierwszy kod to cztery cyfry, które wysyłane są do pacjenta SMS-em w momencie przepisywania mu leków przez lekarza. Podanie tego kodu farmaceucie uprawnia do wykupienia leków w aptece tylko pod warunkiem dodatkowego podania numeru PESEL osoby, której leki przepisano. Wykupując zatem leki w imieniu bliskiej osoby (np. dla dziecka), podajemy jej numer PESEL, a nie swój.
- Drugi to natomiast kod kreskowy, który znajduje się na każdym wydruku informacyjnym e-recepty. Jego okazanie farmaceucie jest wystarczające, aby móc zrealizować e-receptę, czyli pacjent nie będzie musiał dodatkowo podawać numeru PESEL. Kodu kreskowego nie trzeba drukować. Można go wyświetlić na urządzeniu mobilnym.