Share This Article
Za pomocą urządzeń RTG, czyli rentgenów można zbadać budowę różnych narządów ludzkiego ciała. Wśród nich znajdują się również zęby. Kiedy konieczne jest wykonanie zdjęć RTG zębów? Czy taka diagnostyka jest bezpieczna?
Na czym polega RTG – rentgen stomatologiczny?
RTG, czyli rentgen to badanie diagnostyczne, którego głównym zadaniem jest określenie budowy i położenia określonych narządów. Do tego celu stosowane są specjalne urządzenia rentgenowskie, które emitują promieniowanie rentgenowskie.
Promieniowanie rentgenowskie stosowane jest już od lat w medycynie i obecnie nadal ma bardzo szerokie zastosowanie. Używane jest ono także w stomatologii w celu badania pojedynczych zębów oraz całej jamy ustnej wraz z kościami szczęki i żuchwy.
Kiedy konieczne jest wykonanie rentgena stomatologicznego?
Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii używane są w celu diagnozowania dolegliwości oraz podczas kontroli efektów leczenia.
Wskazania do wykonania zdjęcia RTG zębów:
- diagnostyka próchnicy
- leczenie endodontyczne, w tym kontrola postępów leczenia kanałowego
- leczenie ortodontyczne
- leczenie protetyczne
- leczenie implantologiczne
Gdy potrzebny jest rentgen stomatologiczny Kraków to jedno z miast, w którym można skorzystać z tego typu procedury w różnych punktach prywatnie oraz w ramach NFZ.
Czy zdjęcia RTG zębów są bezpieczne?
Obecnie używane aparaty do RTG znacznie różnią się pod kątem swojej budowy od tych, jakie używane były przed laty. Emitują one znaczne mniejszą dawkę promieniowania, co powoduje, że wyróżniają się one bardzo niskim ryzykiem dla pacjenta.
Dodatkowo podczas badania stosowane są także odpowiednie zabezpieczenia, między innymi fartuchy z metalowymi wkładkami, które chronią ciało przed napromieniowaniem.
Należy pamiętać o tym, że RTG nie może być prowadzone u kobiet w ciąży.
Rentgen stomatologiczny – rodzaje
Badanie rentgenowskie zębów jest dostępne w kilku wariantach w zależności od jego przeznaczenia. Poniżej zaprezentowane są główne rodzaje badań RTG stosowanych w stomatologii:
1. Rentgen punktowy
Prowadzony jest w celu zobrazowania określonych zębów, dlatego zdjęcie prezentuje wtedy tylko wycinek łuku zębowego. Aby wykonać to badanie, należy otrzymać o stomatologa skierowanie ze wskazaniem zębów, jakie mają być poddane diagnostyce.
2. Rentgen pantomograficzny
Ten rodzaj badania pozwala na zobrazowanie całych łuków zębowych wraz z kośćmi żuchwy i szczęki. Stosowany jest on bardzo często w leczeniu ortodontycznym.
3. Rentgen cefalometryczny
W tym przypadku obrazowanie dotyczy profilu łuków zębowych oraz kości żuchwy i szczęki. Dzięki temu można zobaczyć na zdjęciu naturalne układanie się żuchwy i szczeki z profilu.
4. Rentgen zgryzowy
To zdjęcie pozwalające na zaprezentowanie położenia zębów wykonane z góry albo dołu łuku zębowego. Najczęściej prowadzone w celu sprawdzenia położenia zębów niewidocznych, diagnostyki zmian zapalnych oraz ocenie zgryzu.
5. Rentgen skrzydłowo-zgryzowy
Zdjęcie pozwala na zaprezentowanie powierzchni zgryzowych oraz stycznych zębów. Używane jest również w celu wykrywania próchnicy oraz oceny szczelności wykonanych wypełnień.
Gdzie wykonać RTG zębów?
Aktualnie badania rentgenowskie zębów można wykonać w wielu punktach. Aktualnie są one oferowane bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych, głównie w gabinetach prywatnych. Także są one dostępne w pracowniach RTG działających poza gabinetami.
Prywatne badania RTG zębów są płatne. Za wykonanie badania należy zapłacić najczęściej od około 30 do ponad 100 złotych w zależności od jego rodzaju. Cenniki badań można sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych pracowni.