Share This Article
Uszkodzenia i zmiany skórne mogą dotyczyć każdego z nas. W takich przypadkach zależy nam na szybkim zagojeniu rany i odbudowy tkanek oraz zmniejszeniu ryzyka pojawienia się blizn do minimum. U osób chorujących na cukrzycę gojenie ran może być trudne, a ryzyko powstawania zakażeń jest wyższe niż u osób zdrowych. Co jest przyczyną utrudnień w gojeniu ran diabetyków i jak można temu zaradzić?
Trudno gojące się rany
Problem z przedłużonym czasem gojenia się ran dotyczy w głównej mierze diabetyków, których cukrzyca nie jest wyrównana lub jest źle prowadzona. Wysokie stężenia glukozy we krwi uszkadzają naczynia krwionośne, co wiąże się z pogorszeniem krążenia. Jego tempo spada, a wolniej poruszające się krwinki utrudniają odpowiednie odżywianie rany, co z kolei sprawia że jest ona trudna, a czasami niemożliwa do zagojenia. Taka sytuacja zdrowotna łączy się zazwyczaj z silnym bólem i wywołanym martwicą tkanek nieprzyjemnym zapachem, co predestynuje nie tylko problemy związane z codziennym funkcjonowaniem, ale nierzadko również wyklucza ze sfery towarzyskiej. Może to powodować uczucie odtrącenia, poczucie winy i spadek poczucia własnej wartości.
Zespół stopy cukrzycowej
Zespół stopy cukrzycowej to szczególnie trudny i niestety powszechny problem wielu diabetyków. Powikłanie to jest konsekwencją polineuropatii cukrzycowej. Jest to powikłanie cukrzycy powodujące porażenie zakończeń nerwowych (m in. w stopach); co determinuje zaburzenia odczuwania. Pacjent u którego pojawiło się owrzodzenie, pęcherz czy uszkodzenie mechaniczne skóry stopy, może nie odczuwać bólu ani dyskomfortu, przez co niezauważona rana nie jest leczona. W konsekwencji zaistniałej sytuacji ma miejsce zakażenie rany i problemy z jej prawidłowym gojeniem
Leczenie
Leczenie ran przewlekłych w przebiegu cukrzycy jest procesem długim i niełatwym. Kluczowym elementem terapii jest wyrównanie choroby, wygojenie rany oraz odbudowanie uszkodzonej tkanki. W tym celu stosuje się dermokosmetyki zawierające substancje czynne wspomagające gojenie i odbudowę skóry, a także wspomagające – bakteriobójcze, odżywiające i nawilżające.
Przykładem takiego kosmetyku jest zawierający substancje czynną w postaci bioaktywnego Collegium Bovinum – Diabetegen. Jest to innowacyjny preparat stosowany nie tylko w przypadku wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, ale także do pielęgnacji odleżyn, owrzodzeń, ran po oparzeniach, zmian grzybiczych, atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry oraz wykwitów gronkowca. . Kompleksowy skład leku obejmujący substancje takie jak pochodne aminokwasów mi kwasów nukleinowych, substancje bakteriostatyczne, srebro koloidalne i witaminę E sprawia, że preparat działa na wielu płaszczyznach: umożliwia i przyspiesza gojenie się ran, działa bakteriobójczo, odżywia i odbudowuje skórę, a łagodzi zmiany zapalne.
Zapobieganie
Zespół stopy cukrzycowej może pozostać wyłącznie w sferze możliwych scenariuszy, jeżeli odpowiednio zadbamy o nasze stopy. Podstawą prewencji jest właściwa samokontrola cukrzycy oraz zwrócenie szczególnej uwagi na stan skóry stóp. Odpowiednio dopasowane, wygodne obuwie to również niezbędnym element mogący uchronić przed powstawaniem otarć oraz pęcherzy. Bez uciskowe skarpetki odprowadzające wilgoć (np. bambusowe) również stanowią istotny komponent właściwego dbania o zdrowy stan skóry stóp diabetyka.