Share This Article
Choć nie kojarzy się już z bólem i długotrwałym dyskomfortem, nieprzyjemne ciągle jest to, że leczenie kanałowe przeprowadzane jest przez dentystę na 2 lub więcej wizytach. Jeśli zabieg zapowiada się na szczególnie skomplikowany, dla Twojego dobra dentysta może skierować Cię do endodonty, który jest specjalistą w kwestii leczenia kanałowego. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego dentysta może wykonać lub zlecić wykonanie serii zdjęć rentgenowskich chorego zęba. Pozwala mu to na zbudowanie jasnego obrazu kanału korzeniowego i ocenę stopnia uszkodzenia. Leczenie kanałowe Kraków jest zwykle przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, przy zastosowaniu leku przeciwbólowego, który znieczula zainfekowany ząb i otaczające go dziąsła. W niektórych przypadkach, gdy ząb obumarł i nie jest już wrażliwy, zastosowanie znieczulenia miejscowego może nie być konieczne, szczególnie jeśli nie sprawia pacjentowi dyskomfortu.
Leczenie kanałowe Kraków – kolejne fazy zabiegu
Usuwanie miazgi
Aby wykonać leczenie kanałowe Kraków, dentysta najpierw umieści specjalną gumową tamę wokół zęba. W ten sposób zapewni suchość podczas leczenia. Wprowadzona w ten sposób zapora ma również na celu zapobieganie połykaniu różnorodnych chemikaliów używanych przez dentystę w czasie trwania zabiegu. Następnie dentysta użyje wiertła, aby otworzyć ząb przez koronę, płaską część u góry, aby uzyskać dostęp do miękkiej tkanki w środku zęba (miazgi). Następnie usunięta zostanie pozostała zainfekowana miazga.
Jeśli masz ropień zębowy, który jest obrzękiem wypełnionym ropą, dentysta będzie mógł jednocześnie go opróżnić.
Oczyszczenie i wypełnienie kanału korzeniowego
Kolejnym elementem, który składa się na leczenie kanałowe Kraków, jest oczyszczenie i powiększenie kanału korzeniowego. Kanał korzeniowy jest zwykle bardzo wąski, co utrudnia jego wypełnienie. Dlatego dentysta użyje serii małych pilników, aby powiększyć kanały i nadać im regularny kształt, aby można je było wypełnić.
Ta część leczenia może trwać kilka godzin i może wymagać kilku wizyt.
- Zęby, którymi się gryzie – czyli przedni siekacz i kły mają zwykle jeden kanał korzeniowy i jeden korzeń.
- Zęby, którymi się żuje – przedtrzonowce i tylne zęby trzonowe mają zazwyczaj 2 lub 3 korzenie, z których każdy zawiera 1 lub 2 kanały korzeniowe.
Im więcej korzeni ma ząb, tym dłużej zwykle trwa leczenie. Jeśli leczenie będzie wymagało kilku sesji, dentysta może wprowadzić niewielką ilość leku do oczyszczonego kanału pomiędzy wizytami, aby zabić pozostałe bakterie. Ząb zostanie następnie uszczelniony tymczasowym wypełnieniem. Jeśli w trakcie leczenia okaże się, że masz objawy infekcji (duży obrzęk, wysoka temperatura), możesz otrzymać antybiotyki, aby opanować infekcję i zapobiec jej rozprzestrzenianiu.
Lakowanie i mocowanie zęba
Na następnej wizycie, podczas której będzie kontynuowane leczenie kanałowe Kraków, zostanie usunięte tymczasowe wypełnienie i lekarstwo w zębie, a następnie zostanie założone wypełnienie kanału korzeniowego. Zastosowanie tej metody pozwala uszczelnić ząb i zapobiega ponownemu zakażeniu. Zęby, w których leczeniu usunięto korzenie, są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia niż zdrowe zęby, więc w celu ochrony takiego zęba dentysta może zasugerować umieszczenie korony. W niektórych przypadkach ząb z korzeniem może ciemnieć, zwłaszcza jeśli obumarł w wyniku urazu, takiego jak uderzenie zęba. Istnieje kilka sposobów, w jakie Twój dentysta może leczyć przebarwienia, np. wybielanie zębów za pomocą środków chemicznych.
Dodanie korony
Korona to swego rodzaju czapka, która całkowicie zakrywa prawdziwy ząb. Konieczne może być zastosowanie korony po leczeniu kanałowym, aby zapobiec złamaniu zęba.
Korony można wykonać z:
- metalu lub porcelany
- materiału ceramicznego
- szkła proszkowego
Dentysta użyje wiertła, aby zmniejszyć rozmiar zęba i użyje korony, aby zastąpić to, co zostało usunięte.
Zostanie pobrana forma zęba, aby upewnić się, że korona ma odpowiedni kształt i rozmiar oraz dokładnie pasuje do zęba. Podczas zakładania korony cement zostanie przyklejony do przyciętego zęba. Jeśli po leczeniu kanałowym pozostała tylko niewielka ilość zęba, w kanale korzeniowym można zacementować wkład, który pomoże utrzymać koronę na miejscu. Leczenie kanałowe Kraków zwykle skutecznie ratuje ząb i usuwa infekcję.