Share This Article
Wykorzystanie probiotyków, czyli „dobrych” bakterii, jest najnowszym trendem w dziedzinie pielęgnacji urody, który przynosi zachwycające rezultaty. Mają one działanie odmładzające, ale nie tylko. Co ciekawe, zdaje się, że o ich skuteczności kobiety podświadomie zdawały sobie sprawę już dawno temu, wykonując maseczki z kefiru czy maślanki. Teraz te dobroczynne właściwości są potwierdzane naukowo. W oparciu o to powstają takie produkty jak mydło mikroorganiczne, kremy pielęgnacyjne i wiele innych. Wszystko to stworzone w laboratoriach i dostarczone z gwarancją czystości oraz bezpieczeństwa.
Zacznijmy jednak może od podstaw…
Czym są kosmetyki probiotyczne?
Mianem probiotyków określane są żywe dobroczynne szczepy bakterii i drożdży, które poprawiają odporność poprzez wspomaganie naturalnej flory bakteryjnej w miejscu, w którym występują. Problem polega na tym, że wszystkie kosmetyki dopuszczone do produkcji i sprzedaży muszą być mikrobiologicznie czyste, czyli wolne od żywych drobnoustrojów. Dlatego też w roli probiotyków stosowanych w kosmetykach dodaje się lizaty bakterii. Mówiąc najprościej, jest to preparat zawierający jedynie fragmenty bakterii będące aktywnymi, ale bez ryzyka ich niekontrolowanego namnażania się, które w rezultacie prowadziłoby do zanieczyszczenia kosmetyku.
Na powierzchni naszej skóry nieustannie żyją zarówno pożyteczne bakterie, jak i te zaliczane do patogenów. Do pierwszej grupy należą takie probiotyki jak Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus casei, Lactobacillus thermophilus czy Bifidobacterium bifidum, będące częścią tzw. szczepów probiotycznych. Druga grupa zaś to bakterie, a także grzyby.
Prawidłowa pielęgnacja będzie zatem polegała na usuwaniu patogenów, bez uszczerbku dla pożytecznych bakterii, a szkodliwe w tym przypadku będzie np. nadmierne wysuszenie. Mając to na uwadze, do oczyszczenia przede wszystkim twarzy najlepsze będą naturalne detergenty, takie jak surfaktanty. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie kremu probiotycznego, który wzmocni ochronę biologiczną skóry i zabezpieczy ją przed działaniem patogenów czy alergenów.
Działanie kosmetyków probiotycznych
W zależności od wykorzystanych probiotyków, kosmetyki takie jak mydło mikroorganiczne mogą mieć zróżnicowane właściwości. Do niektórych z nich można zaliczyć szybszą regenerację naskórka podrażnionego lub poparzonego czy gojenie się i leczenie stanów zapalnych. Probiotyki głęboko nawilżają oraz zwiększają elastyczność, jędrność i gładkość skóry, co pomaga wygładzić zmarszczki. Sprawdzają się również w walce ze skórą trądzikową poprzez hamowanie rozwoju bakterii, ale też kontrolowanie składu wytwarzanego sebum.
Jak więc widać, jest to naprawdę duży zakres, który odpowie na potrzeby szerokiego grona potencjalnych użytkowników. Kosmetyki probiotyczne szczególności polecane są dzieciom oraz osobom z alergiami, choć oczywiście nie są to ograniczenia.
Mydło mikroorganiczne, pasta do zębów…, czyli rodzaje kosmetyków z probiotykami
Na stan obecny, probiotyki są stosowane głównie w kosmetykach do mycia i pielęgnacji skóry z problemami takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wyprysk, pieluchowe zapalenie skóry, a także po inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych i medycznych jak eksfoliacje.
Coraz częściej spotkać można też bardziej uniwersalne propozycje jak produkty do higieny intymnej, szampony, pasty do zębów czy mydło mikroorganiczne przeznaczone do codziennej pielęgnacji całego ciała, w tym włosów. Na rynku dostępna jest również oferta kremów do twarzy, płynów micelarnych, serum, kremów z filtrem czy mgiełek pielęgnacyjnych do stóp i dłoni.
Warto w tym miejscu napomnieć, że kosmetyki probiotyczne doskonale sprawdzą się przy pielęgnacji ciała latem, a to dzięki swoim właściwościom hamującym rozwój szkodliwych bakterii na skórze. Inaczej mówiąc, zapobiegają wydzielaniu przykrego zapachu potu, co w jeszcze większym stopniu zapewni poczucie świeżości i czystości nawet w gorące dni.